وظیفه و نقش پدر در تربیت فرزندان

«تنبیه بدنی چیزهای اشتباهی را به کودکان می آموزد.» با استفاده از نکات زیر می توانید بهترین نوع برخورد را آموزش ببینید. در مورد بچه ها و چگونگی تربیت یافتن آنها به طرق مختلف آموزش ببینید. سپس به او اجازه دهید هنگامی که توانست خود را کنترل کند، به شما بپیوندد. پیغمبر با آن علاقة مفرطی که به حضرت زهرا(س) داشت، بدون آنکه حرفی بزند برگشت. به هرحال مساله تعلیم و تربیت از طریق سرمشق بودن والدین برای کودکان، روشی است که هم تحلیلهای منطقی آن را تایید میکند و هم آیات قرآن. برای آموزش دادن به آنها صبور باشید. امام علی (علیهالسّلام)، نهج البلاغة، ص۲۶۸، نامه۳۱ به امام حسن (علیهالسّلام). ۱۴۷. ↑ حرعاملی، حسن بن علی، وسائل الشیعة، ج۲۰، ص۲۳۰، باب۱۲۷ من ابواب مقدمات النکاح و آدابه، ح۴. ۲۱۷. ↑ کاتوزیان، ناصر، دوره مقدماتی حقوق مدنی ـ خانواده، ص۳۸۶. ۱۴۳. ↑ محدث نوری، حسین، مستدرک الوسائل، ج۱۵، ص۱۶۹، باب۶۳من ابواب احکام الاولاد، ح۹. پس با گفتگو به بچه هایتان بیاموزید که آنها اشتباه کرده اند. اما به شکل قاطع که باید به اندازه کافی نه زیاد ونه کم انجام شود. او را نزنید. بچه ای که زیاد کتک می خورد، کنترل درونیش توسعه پیدا نمی کند. اما این لوسی به همین جا ختم نمی شود و روی کیفیت زندگی فرزندتان در سال های بعد، حتی بزرگسالی او هم سایه می اندازد.

تربیت هم مانند مقولات فرهنگی نیازمند توجه به اصول و قواعدی است که این اصول، در حقیقت ، پیش نیاز به کارگیری روش هایی تربیتی می باشد. خانواده نخستین محیط زندگی فرد است و در حقیقت الگوی کوچکی از الگوی وسیع تر اجتماعی به شمار می رود که در آینده با آن مواجه خواهد شد.در آن جاست که کودک با جهان آشنا می شود و ارکان شخصیتش کم کم شکل می گیرد. آب بازی باعث تسکین عصبانیت های کودک شده و کودک از طریق آن از ناراحتی ها، فشارها و تنش ها رهایی یافته و احساس آرامش می کند. افزون براین، «روانشناس در حفظ آرامش روحی و حل عقدههای روانی و تسکین آلام درونی افراد، نقش مهمی بر عهدهدارند. پس با این قانون می توان برداشت کرد که نفقه کودک بر عهده افراد زیراست.پدر:پدر موظف به پرداخت نفقه کودک است و فرقی بین کودک دختر و یاپسر نیست.اجداد پدری: در صورت فوت پدر یا عدم پرداخت او بر پرداخت نفقه اجداد پدری مکلف به پرداخت نفقه هستند.مادر: اگر پدر و اجداد پدری در قید حیات نباشند و یا نتوانند هزینه های کودک با مادر است .اجداد و جدات پدری:در صورتی هیچ یک از افراد بالا نتواند هزینه کودک را تقبل کنند اجدات پدری و جدات مادری با رعایت قاعده (الاقرب فالاقرب)مکلف به پرداخت نفقه هستند .

گفت: اگر چه قانون مدنی مصوب 1314 ماده 1169 بیان میکرد حضانت فرزند پسر تا 2 سالگی و حضانت دختر تا 7 سالگی به مادر سپرده شده و پس از انقضای این مدت حضانت با پدر است؛ اما با اصلاحیه مصوب سال 82 که به تصویب مجمع تشخیص مصلحت رسید، برای حضانت و نگهداری طفل که پدر و مادر او از یکدیگر جدا شدهاند، مادر تا 7 سالگی (پسر یا دختر فرقی ندارد ) اولویت دارد و پس از آن با پدر است البته این تبصره هم به اصلاحیه افزوده شده است که پس از 7 سالگی هم در صورتی که میان پدر و مادر درباره حضانت اختلاف باشد، حضانت طفل با رعایت مصلحت کودک و به تشخیص دادگاه است. این کودک پس از آنکه به عنوان موجودی کوچک در دنیایی بزرگ، یک روز سخت را پشت سر گذاشت، با آب بازی آرامش می یابد . فقط به او می آموزد که احساس بدی نسبت به خود داشته باشد و عزت نفس او پایین بیاید. تا زمانی که آنها کوچک هستند، اطمینان حاصل کنید که آنها قوانین خانواده را می فهمند. جلال مرادی، روانشناس و پژوهشگر حوزه آینده پژوهی سلامت، در رابطه با مبحث تربیت کودک به خبرنگار برنا گفت: ورود به مباحث تربیتی کودک از زمانی شکل گرفت که روانشناسان و روانپزشکان تاکید کردند زیر ساختهای اصلی در دوران کودکی شکل میگیرد.

1ـ زمانی که یک فرد بزرگسال، کودکی را کتک می زند، بچه احساس عجز و نا امیدی می کند. به کودکان خود آموزش دهید که شما می خواهید که آنها چگونه عمل کنند. حضرت علی علیه السلام در باب اهمّیّت تربیت می فرمایند: «میراثی به مانند ادب وتربیت وجود ندارد و به عبارتی گران بهاترین چیزی که پدران برای فرزندانشان به ارث می گذارندادب است». در این بخش از فروشگاه برنا اندیشان تصمیم داریم تا یکی دیگر از کارگاه های روانشناسی با عنوان دانلود کارگاه پرورش،تعلیم و تربیت 3 سالگی تا 7 سالگی دکتر هلاکویی را برای دانلود در اختیار شما کاربران محترم وب سایت برنا اندیشان قرار دهیم. یکی از شیوههای تربیتی این است، بچهای که از مرحلة کودکی گذشته و منشاء تفاوت رامیفهمد، احساس کند خوب بودن با بد بودن فرق میکند. پدر خوب به همه احترام می گذارد، بخصوص به فرزندش. گاهی به نظر میرسد حسها و تجربههایی را پشت سر میگذاریم که هیچ کس دیگر تجربهشان نکرده است. ۳ـ تنبیه بدنی باعث می شود که بچه ها عصبانی و رنجیده خاطر شوند و احساس دشمنی کنند و بخواهند انتقام بگیرند. بعضی خانواده ها تصور می کنند آموزش مسائل جنسی به فرزندان باعث می شود آنها، به اصطلاح، چشم و گوششان باز شود.

دیدگاهتان را بنویسید