فرایند تربیت فرزندان دراندیشه دینی

معمولا قوای کودک در خانه ای پرورش میابد که در محیط آن محبت و اعتماد و اطمینان حکمفرما باشد و والدین برای تامین رفاه آن صمیمانه کار کنند. پدرانی که پسران و دختران خود را به سمت آینده ای روشن سوق می دهند و آنان را برای زمان خود تربیت می کنند. این عمل باعث میشود آرام حرف زدن برای شما به یک عادت تبدیل شود. نهضتی را که آن حضرت بلافاصله پس از رسالت آغاز کرد، آن چنان اصیل و استوار بود که به سرعت به حکومت قدرتمندی تبدیل شد و در برابر حکومت روم و ایران آن روز قرار گرفت. کودک در هشت سالگی به اواسط دوران کودکی پا گذاشته و سرشار از توانایی های قابل توجه و قدرت یادگیری سریع همراه با یک شخصیت خودکفای در حال رشد است او هم چنان در حال تغییر و بزرگ شدن است مهارتهای شناختی و حرکتی کودک در این سن هر روز بهتر از قبل می شود در خواندن مهارت و اعتماد به نفس بیشتری دارد. پسر بچه ها در هشت سالگی اعتماد به نفس شان رشد بیشتری دارد تا این حد که فکر می کنند توانایی خیلی زیادی دارند و در صورت شکست دچار غم و اندوه می شوند.مهارتهای اجتماعی اش رشد کرده و بیشتر دوست دارد که مورد تایید دوستانش باشد تغییر مزاج در پسرها در این سن بیشتر از دخترها مشهود است اجازه بروز رفتارهای منفی را در آنها بدهیم ولی روی رفتار های بدش محدودیت وضع کنیم تا یاد بگیرد در دراز مدت رفتارش را مدیریت کند.

کتاب Barking Up the Wrong Tree به تحقیق در مورد چگونگی ایجاد خاطرات خوش برای یک عمر پرداخته است. سپس در مورد آن کاری انجام دهید. سپس والدین میتوانند به فرزندانشان اجازه دهند که به تنهایی فعالیت را ادامه دهند. آنها قادرند درست به اندازه مادران با فرزندانشان ارتباط عاطفی برقرار کنند. زمانی است که همه اعضای خانواده پس از انجام همه مسئولیتهایی که بیرون خانه داشتهاند، زمان مشترکی را در نظر میگیرند تا بتوانند در ارتباط مشترک با هم باشند. حضور در کنسرت ها، بازی ها و سایر رویدادها با نوجوان شما ارتباط محبت آمیزی را ایجاد می کند و به شما امکان می دهد از راه های مهم درباره کودک و دوستانش بیشتر بدانید. هر کار انجام دهید که به ایجاد خاطرات، پیوندها و تجربیاتی که یک عمر در حافظه آنها خواهد ماند کمک خواهد کرد. زمان بازی آنها را افزایش دهید و وسایل الکترونیکی را محدود کنید. پیامبر (ص) هرگز از کارهای کودکان ایراد نمیگرفت بلکه کار درست و کامل را به آنان یاد میداد و میفرمود: اینگونه انجام دهید.

کشف کنید چه رفتار یا موقعیتی باعث میشود خود را در حال فریاد زدن سر فرزندتان بیابید. بدانید چه چیزی مولد فریاد زدن شماست. اگر داد زدن در خانه شما یک اتفاق منظم است. فریاد زدن سر بچهها راه خوبی برای تربیت فرزند نیست. به عنوان یک وکیل خانواده در تهران؛ در این مقاله قصد دارم بر اساس قوانین سال ۱۴۰۰ و همچنین تجربه چندین ساله خودم در دعاوی مربوط به حضانت فرزند، به طور کامل به این سؤالات و موضوعاتی نظیر حق حضانت فرزند بعد از طلاق بپردازم. در روایت آمده است که پیامبر (صلیاللهعلیهوآلهوسلّم) آنچنان به بازی کودکان اهمیت میدادند که گهگاه به هنگاه سجده، نوه خردسالشان امام حسین (علیهالسّلام) بر پشت آن حضرت مینشیند، پیامبر (صلیاللهعلیهوآلهوسلّم) آنقدر سجده را طول میدهند که برخی از صحابه نگران میشوند و بعد از نماز در توضیح طولانی کردن سجده میفرمایند: فرزندم مرا سواری خود قرار داده بود، ناپسند شمردم قبل از آنکه احتیاجش برآورده شود او را با شتاب پایین بیاورم. قبل از اینکه حتی متوجه بشوید، فرزندتان بزرگ شده و از خانه شما خارج خواهد شد. در ضمن در خانه ظرف هم بشویند و اتاقهایشان را مرتب کنند. مطمئناً شاید شما هم مانند بسیاری از مردان تلاش کرده اید میان کار و زندگی تعادلی برقرار کنید زیرا «پدری» ابتدا تعهدی فردی است.

در دوران کودکی که کودکان هنوز نمیتوانند منشاء تفاوتها را درک کنند، باید میان آنان در ابراز مهر و دادن هدیه و امتیاز بخشیها برابری نمود. اگر تا به حال رئیس یا سرپرست شما سرتان فریاد زده است، احتمالاً آن را به یاد میآورید. کیفیت زمانی که میگذارید مهم است، اما تعدد آن هم اهمیت دارد. این روایت دلالت دارد که بر پدران واجب است نسبت به تعلیم و تربیت و آموزش احکام شرعی به کودکان خویش سعی وافر داشته باشند، زیرا عدم انجام وظیفه در این امور موجب جدایی از پیامبر اکرم (صلیاللهعلیهوآلهوسلّم) که عذاب الیم است، میباشد. وابستگی کودک در سه سالگی به والدین تا حدودی بیشتر میشود و با وجود آنها احساس امنیت می کند عدم وجود والدین در این سن و کمتر دیده شدن آنها باعث عدم اطمینان و پریشانی در آینده کودکان می شود. تربیت کودک سه ساله ی پسر نیازمند آگاهی از نکات مهم و آشنایی با تفاوتهای فردی اوست قوه تخیل در سه سالگی در اوج شکوفایی خود هست و والدین می توانند با شناخت استعدادها و قابلیت های فرزند خود آن را در مسیر درست هدایت کنند.پسر بچه ها در این سن از شخصیت های کارتونی برای خود قهرمان سازی می کنند.کنترل احساسات و مهار هیجانات را می توان در این سن به کودک آموزش داد کنترل هیجانات همانند سایر مهارتهای اجتماعی لازمه یک زندگی سالم است.

دیدگاهتان را بنویسید