فرایند تربیت فرزندان دراندیشه دینی

در این مورد هیچ فرقی بین دختر و پسر وجود ندارد. در این روزها ممکن است بخواهید فرزندتان را بعد از مدرسه در خانه ساکت نگه دارید و برای خواب زودتر برنامه ریزی کنید. از این به بعد هر موقع خواستیم از این کلمه استفاده بکنیم با هوشیاری از آن استفاده کنیم، به خاطر اینکه غلط رایج غلط نیست. بعد از انکه یکی از والدین از هم جدا شوند یا یکی از آنها جان خود را از دست بدهد بحث حضانت به میان آید. یکی در هنگامی که پدرش ، حضرت یعقوب (ع) بنابر تقاضای برادران یوسف ، او را به بازی و گردش می فرستد و خوف از جان یوسف (ع) را دارد. موعظه نیکو، موعظه ای است که از جان پاک واعظی راه یافته ، به روشی نیکو، از آن برای اصلاح و هدایت بهره گرفته شود و خود قرآن کریم ، کتاب موعظه الهی است .در قرآن کریم در آیات 57 سوره یونس، 13 تا 20 لقمان به زیبایی به این مبحث اشاره شده است.

برخی مادران نیز در این اندیشه هستند که چگونه میتوانند فرزندی را که به دنیا میآورند یک فرزند قرآنی پرورش دهند که برای رسیدن به این آروزها و آرمانها به روشهایی متوسل میشوند مثلاً برخی غذاها و میوهها را میخورند و برخی را که احساس کنند برای سلامتی و یا زیبایی فرزنداشان میتواند مضر باشند، مصرف نمیکنند. ابزار دانش دنیا سه چیز است: 1. حس 2. عقل 3. شهود. اغلب مادران وقتی میخواهند اقدام به بچهدار شدن کنند و یا با آگاه شدن از اینکه بچهای در راه دارند، به این فکر میکنند که چهطور میتوانند فرزندی زیبا و باهوش داشته باشند و یا چهکار کنند فرزندی سالم به دنیا بیاورند. طبق این فرمایش، بهترین دوران تربیت و عالیترین فرصت برای فراگرفتن راه صحیح زندگی همان ایام طفولیت میباشد؛ زیرا قدرت تقلید و مقایسه و حس قبول آموزش زندگی در کودکان و نوجوانان خیلی بیشتر از بزرگترها است. روی سخن در نوشتار پیش رو، نخست، متوجه پدران و مادرانی است که در راه تربیت فرزندان دلبند خود بهعنوان یک وظیفه ذاتی، نقشآفرینی میکنند. 5. کودک نباید متوجه اختلاف پدر و مادر در تربیت شود: هنگام اختلاف در تربیت فرزند از جمله ای مثل ” خودت میدونی و بابات ” استفاده نکنید!

ای کسانی که ایمان آوردهاید، باید کسانی که برده ملکی شمایند و کسانی از شما که به حد بلوغ نرسیدهاند (هنگام ورود به مسکن شخصی شما) سه بار (در سه وقت) اجازه بگیرند (و سرزده وارد نشوند)، قبل از نماز صبح و هنگام ظهر که لباسهای خود را وامینهید و پس از نماز عشا که (این اوقات) سه وقت خلوت شماست، گذشته از این (سه وقت) بر شما و بر آنها گناهی نیست (که بدون اجازه وارد شوند، زیرا) آنها پیوسته (بر حسب ضرورت معاشرت) به دور شما میچرخند (یا شما با یکدیگر کار و رفت و آمد دارید و طلبیدن اذن مشکل است). با این کار به او یاد خواهید داد که هر کس یک لوازم و وسایل شخصی دارد که نمیتوانیم بدون اجازه آنها، صاحب وسایلش شویم. عرب به سپر میگوید: وقایه. در کتاب «روانشناسی اجتماعی» میگوید: بر اساس پژوهشی که «بروکنر» و «هولتن» در سال 1978، در دو گروه آزمایش و گواه انجام دادند, این نتیجه به دست آمد که کسانی که عزت نفس بالایی دارند، نه تنها کمتر از کسانی که از عزت نفس پایین برخوردارند، دچار افسردگی میشوند بلکه کمتر از آنان دچار اختلالات عصبی و بیخوابی شده و کمتر از آنان به اعتیاد و الکلیسم کشیده میشوند.

با آنان مشورت کن و چون تصمیم گرفتی بر خدا توکل کن زیرا خداوند توکل کنندگان را دوست می دارد». مادر بهتر است از زمانیکه روح در کالبد جنین دمیده میشود با او سخن بگوید و هر روز آیات رحمت الهی را تلاوت کند تا جنین او با کلام الهی آشنا شود، همیشه با وضو و با قرآن مأنوس باشد. باید در سایه توجه و بهرهگیری از کلام وحی، کانون گرم خانواده همواره سرشار از معنویت قرآن باشد و تحت هیچ شرایطی نباید اجازه داد تا اعضای خانواده از برکات کلام خداوند متعال دور شوند. بسیار مهم است که در بررسی و مطالعة فرایند تربیت دینی، به بسترها و زمینههایش نیز توجه کنیم. پس میتوان گفت: والدین بهترین الگو برای فرزندان هستند و کانون گرم خانواده نیز مکان مناسبی برای تعلیم علوم دینی به نوجوانان و جوانان است. پس میتوان گفت نقش غذا در سلامتی و زیبایی جنین بسیار حائز اهمیت است اینکه غذا طیب و حلال باشد مسئلهای است که بسیار حائز اهمیت است، در دوران بارداری پدر باید تلاش کند غذایی که برای همسرش تهیه میکند از پول حلال باشد و مادر نیز باید به آنچه میخورد توجه ویژه داشته باشد که حلال باشد چرا که غذای حرام و یا غذایی که با پول حرام بهدست آمده باشد میتواند عواقب بدی برای فرزندش داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید