باشد والدین در تربیت فرزندان موفقتر خواهند بود

متاسفانه والدینی که بیشتر از همه به کمک احتیاج دارند کمترین درخواست کمک را دارند، بنابراین توصیه می شود در صورتی که در رابطه با نوزاد خود نمی دانید چگونه برخورد کنید حتما در این رابطه با روانشناس کودک صحبت کنید. وقتی صحبت از نقش خانواده در تربیت فرزندان به میان می آید، گاهی اوقات می توان احساس کرد که پدرها در رتبه دوم قرار دارند. زمانی که در مورد مسائل مختلف با کودک خود، با مشکل روبرو میشوید، با او صحبت کنید. در عوض، در مورد اعمال او اظهار نظر کنید: “تو کار خوبی کردی که برادرت را بخشیدی.” این نوع جمله بندی به مغز او کمک می کند تا مفاهیم مفیدتری در مورد رفتار خود بسازد. در این مطالعه از میان هر ۲۰کودک بیش از حد وابسته ۱۳نفرشان مربوط به خانواده هایی بوده اند که در طول ۳سال اول زندگی این محرومیت را داشته اند. بر اساس پژوهش ریحانه بلیغی، کارشناس علوم تربیتی آموزشوپرورش خراسان رضوی، در مقالهای تحت عنوان نقش والدین در پیشبرد و تعالی فرزندان از دیدگاه قرآن، خداوند متعال در سوره فرقان یکی از ویژگیهای بندگان راستین را توجه خاص به تربیت فرزند و خانواده خویش میداند؛ تا آنجا که آنها برای خود در برابر آنها احساس مسئولیت فوقالعادهای میکنند.

محبت بیجا از همان روزهای نخست اطفال را لوس، ضعیف، بی اراده و خود رأی بار می آورد. از آنجایی که مادر در روزهای اولیه به کودک کمک می کند تا یک الگوی منظم را حفظ کند، این پیام را به او منتقل می کند که با پیروی از یک سیستم منظم می توان به راحتی و امور را مدیریت کرد. به طور سنتی، مادرها وظیفه آموزش کودک را بر عهده دارند، اما گاهی پدرها هم دوست دارند در این امر دخالت داشته باشند. پدران هم، وقتی احساس میکنند نظرشان نادیده گرفته شده است، معترض میشوند که چرا آنها در امر فرزندپروری سهم کافی ندارند و زمانی که خسته میشوند یا از عهدهی کاری در رابطه با فرزند خود، آنطور که دوست دارند برنمیآیند، مدعی میشوند اصلاً برخی امور به آنها ارتباطی ندارد و به الگوی قدیمی برمیگردند. شریک زندگی شما احساس می کند رابطه او ممکن است برای همیشه نباشد و حتی ممکن است رابطه را به پایان برساند زیرا همسرش تهدید به طلاق میکند.

رابطه ی بسیار نزدیکی بین ولایت و حضانت وجود دارد که گاه فهم قلمرو آنها را با مشکل مواجه می کند.تداخل عمده بین این دو مفهوم در بحث ((تربیت)) پیش می آید. اراده قوی آنها را بپذیرید و بدانید این اراده میتواند در آینده آنها را به فردی موفق تبدیل کند. والدین موفق در تربیت فرزند از چه ویژگی هایی برخوردارهستند؟ در واقع والدینی را میتوان والدین موفق به شمار آورد که توانسته اند ارتباط بسیار محکم و قوی با فرزندان خود به وجود بیاورند و از خواسته ها و علایق و نیاز های فرزندانشان آگاه باشند و همیشه آنها را مورد حمایت خود قرار دهند، همچنین درمورد راهکارهای تربیتی فرزندانشان اطلاعات لازم را بدست آورده باشند و آنها را در تربیت فرزند خود بکار بگیرند. مردانی قوی، ساکت و خود برتر پندار ممکن است در فیلم و سریال ها جذاب به نظر برسند اما در زندگی واقعی مردان خوب آنهایی هستند که می دانند چطور با احساساتشان به روشی درست کنار بیایند. همواره توصیه می شود که علاوه بر افرادی که ممکن است فرزندان شما به طور معمول با آنها روبرو شوند مانند پدربزرگ و مادربزرگ، خاله و عمو، دوستان، بچه های دیگر و…

از این رو، اگر کسی به گناه کبیرهای دست یازید، کافر نیست و حکم او را باید به خدا واگذار کرد تا در دنیای دیگر روشن شود. از این آیه استفاده میشود، موعظه و اندرز در صورتی مؤثر میباشد که خالی از هرگونه خشونت، برتریجویی، تحقیر، تحریک حس لجاجت و مانند آن باشد، چه بسیارند اندرزهایی که اثر معکوس میگذارند، مثل اینکه در حضور دیگران و توام با تحقیر انجام شود و یا از آن برتریجویی گوینده استشمام گردد. در واقع مثل یک باغبان خوب هنگامی که متوجه شدید که چه نوع گیاهی را پرورش می دهید و به عبارتی فرزندتان چه چیزهایی را دوست دارد، آنگاه می توانید “شرایط لازم را تنظیم کنید” تا ریشه دهد و شکوفا شود. با کمک به بچهها برای درک میزان ارزش و دوست داشتنشان، بچههایی که پدرانی حمایتگر دارند، احتمالاً عزت نفس و اعتماد به نفس بالایی دارند و عموماً شادتر هستند. خوشبختانه، کارهای زیادی وجود دارد که والدین می توانند برای کمک به رشد و تکامل فرزندشان انجام دهند که در ادامه برخی از آنها را مطرح می کنیم. ما کتاب های فرزند پروری را می خوانیم، درباره موضوعات مختلف تحقیق می کنیم. اگر کودکی که در زمینه ای استعداد کمتری دارد، نباید او را به این دلیل سرزنش کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید